Jūs esate čia:Titulinis>>Seniūnijos>>Šačių seniūnija

Šačių seniūnija

DSC0057
DSC0067
DSC0069
DSC0075
Erslos-koplycia4
P1010354
P1010410
P1010413
Saciu-senas-namas3
rodykl
soc
ambrozijzemaituk-2019
Barstyiai-ygis--Skoudslt
Beržo g. 1, LT-5676 Šatės
Tel. (8 440) 466 15
El.p.: Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.
 
     Rašytiniuose šaltiniuose Šatės pirmą kartą minimos XVI amžiaus pirmoje pusėje. Istoriškai vietovė žinoma nuo 1534 metų. Kiekvienais metais seniūnijoje pastebimos ryškios permainos. Šatėse aplinkui gražuolę Šv. Jono Krikštytojo bažnyčią atkurtos buvusios istoriškai svarbios viešosios erdvės, kuriasi pavyzdingos sodybos. Aplinkui, į kurią pusę bepasuksi, labai gražūs kraštovaizdžiai. Paslaptimi dvelkia mįslingasis Ryklės kalnas... Už trijų kilometrų nuo Šačių esančiame Lyksūdės kaime prie pat kelio rymo architektūros paminklas, kuriam per pusantro šimto metų amžiaus, - tai vandens malūnas. Jis tarsi senosios istorijos aidas, atsimušantis į šalimais murksančio maurais apžėlusio tvenkinio krantus. Tvenkinyje – vandens paukščių rojus. Jų klegesio gali klausytis nuo pat ankstyvo pavasario iki vėlyvo rudens. Keliauk nuo vieno seniūnijos pakraščio iki kito ir grožėkis gamta!
 
Objektai:
- Šačių Šv. Jono Krikštytojo bažnyčia
- Erslos Šv.Aloyzo koplyčia
- Erslos akmuo su plokščiadugniu dubeniu
- Šačių alkakalnis vad. Ryklės kalnu
- Lyksūdės vandens malūnas
- Šačių paminklas 1952–1956 m. žuvusiems ir suimtiems Kardo rinktinės Sakalo būrio partizanams
- Paminklas žymintis vyskupo Antano Vaičiaus tėviškę Geidučiuose
- Paminklas ir kryžius dailininko A. Galdiko sodyboje Giršinuose
- Rūpintojėlis literatūros kritiko R. Pakalniškio sodyboje Rukuose
- Paminklas M. Untulio sodyboje Rumšaičiuose

Lankomiausios vietos:
 
Šačių Šv. Jono Krikštytojo bažnyčia
 
     Pirmąją bažnyčią 1670 m. pastatė Jonas Volskis, 1771 m. tuometinis aplinkinių žemių valdytojas A.Sapiega pastatė naują medinę bažnyčią. Kai ji pradėjo nykti parapijiečiai nusprendė statyti mūrinę – dabartinę bažnyčią. Jos sienos išmūrytos 1885 m. iš plytų, išdegtų iš molio, iškasto gretimame Pagramantės kaime. Šv. Jono Krikštytojo bažnyčioje esantiems vargonams – jau virš 100 metų.
 
Šačių alkakalnis vad. Ryklės kalnu
 
     Kalnas-netaisyklingo trikampio formos(kiek pailgintas Šiaurės-Pietų kryptimi). Nuo šio kalno gražiai atsiveria miestelio panorama. Kalnas turi ir istorinę, mitologinę vertę. Padavimas pasakoja, kad čia nugrimzdus bažnyčią. Žmonės, pamatę, kad bažnyčią prarijo kalnas, pavadino jį Ryklės vardu. Kalnas įtrauktas į LR Kultūros paveldo objektų registrą.
 
Erslos Šv.Aloyzo koplyčia
 
     Ersla iki 1772 m. priklausė jėzuitams. Erslos sąsają su jėzuitais rodo kapinėse pastatyta koplyčia. Tai Šv. Aloyzo koplyčia. Pastatyta XIX a., čia šventadieniais žmonės rinkdavosi prie Šv. Aloyzo altoriaus. Sekmadieniais į šią koplyčią laikyti pamaldų atvykdavo kunigas iš Mosėdžio. 1989 m. begriūvančią koplyčią kapitališkai suremontavo vietiniai ir iš šių vietų kilę entuziastai, padedami Rukų kolūkio. Prie jos pastatė išraiškingą tautodailininko barstytiškio J. Jankausko iš ąžuolo išdrožtą Šv. Aloyzo skulptūrą. Sutvarkyta koplyčia ir skulptūra pašventinta 1989 m. liepos 23 d. Iki šių dienų čia birželio viduryje vyksta Šv. Aloyzo atlaidai.Šventė vyksta birželio viduryje. Pradedama Šv. Mišiomis Erslos koplyčioje. Kaimo aktyvistai pasidžiaugia nuveiktais darbais, sveikina Aloyzus. Vyksta koncertas, atrakcionai vaikams, vakaronė- gegužinė, kuriamas tradicinis laužas, prie kurio šokama, dainuojama.
 
Lyksūdės vandens malūnas
 
     Malūnas statytas 1830 m. ant. Malūno pastato vidus padalintas į dvi dalis: gamybinę ir gyvenamą su kaminu ir virene. Malūnas turi romantizmo stiliaus bruožų. Lyksūdės malūnas su technologine įrangą įrašytas į LR Kultūros paveldo objektų registrą. Šiuo metu malūną galima apžiūrėti tik iš išorės.
 
Tradiciniai renginiai ir kolektyvai
 
Poetinė literatūrinė popietė ,,Pakalnutės skelbia žinią"
 
     Renginys vyksta ant Ryklės kalno. Pagerbiami ir specialiomis nominacijomis apdovanojami labiausiai Šačių seniūnijoje nusipelnę žmonės (etnokultūros, kultūros srityse, saugojantys ir puoselėjantys savo seniūniją, ją garsinantys ir t.t.). Pristatomi projektai, deklamuojamos eilės, dainuojamos dainos.
 
Seniūnijos Sporto šventė
 
     Jau daugiau negu 10 metų rugpjūčio pradžioje į Šates renkasi sportininkai ne tik iš mūsų rajono, bet atvyksta ir iš aplinkinių rajonų išbandyti jėgų krepšinio, tinklinio, dvipūdės kilnojimo, virvės traukimo rungtyse. Jaunesnieji dalyviai aktyviai savo jėgas bando jiems skirtose rungtyse . Vyksta koncertas, diskoteka.
 
Aloyzo atlaidų šventė Ersloje
 
     Šventė vyksta birželio viduryje. Pradedama Šv. Mišiomis Erslos koplyčioje. Kaimo aktyvistai pasidžiaugia nuveiktais darbais, sveikina Aloyzus. Vyksta koncertas, atrakcionai vaikams, vakaronė- gegužinė, kuriamas tradicinis laužas prie kurio šokama, dainuojama.
 
Rukų kaimo kapela
Vadovas Gintautas Petrauskas
Tel.: 8 616 817 15
 
Šačių moterų ansamblis
Vadovas Kamilijus Venskus
Tel.: 8 680 490 41
 
Šačių jaunimo dramos kolektyvas
Vadovė Jūratė Bagočienė
Tel.: 8 614 506 01
 
Daugiau šioje kategorijoje: « Skuodo miesto seniūnija

Prisijungę 648 svečių ir narių nėra