Jūs esate čia:Titulinis>>Seniūnijos>>Notėnų seniūnija

Notėnų seniūnija

001
002
005
009
011
013
014
image001
image002
image003
image004
image005
image008
image013
Notės g. 30, LT-5675 Notėnai
Tel.: (8 440) 590 02
El.p.: Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.
 
     Notėnų seniūnija. Nerūpestingai skuba Notės upė, nešdama su savimi metų naštą...
     Notėnai – vienas seniausių šiaurės žemaičių vietovių, jau XIII a. viduryje minima istoriniuose šaltiniuose, 1253 m. Kuršo vyskupo ir Livonijos ordino Kuršo žemių dalybų dokumentuose. Juose vietovė, priklausiusi Ceklio žemei, įvardinta kaip Nateye (Notėnai).
Notėnų seniūnijos senumą patvirtina ne tik seni radiniai: Šliktinės lobiai, pačiose Notėnuose rasti žalvariniai įrankiai (Nortikių tipo žalvarinis baltiškasis kovos kirvis bei žalvarinis ietgalis), bet ir archeologiniai paminklai: Mikytų piliakalnis, Šv. Kankinės Kotrynos bažnyčia Notėnuose, Kristaus Karaliaus paminklas, Metalinis kryžius.
     Rugpjūčio mėnesio pabaigoje Notėnuose vyksta Švenčiausiosios Mergelės Marijos – Visatos karalienės atlaidai – vietinių praminti „obuoliniais", nes vyksta per patį obuolių nokimą. Į juos suvažiuoja būriai žmonių iš įvairiausių Žemaitijos kampelių.
 
Objektai:
- Mitologinis akmuo „Laumės pėda"
- Medinė Šv. Kotrynos bažnyčia ir šventoriaus vartai
- Jundulų kaimo koplytstulpis
- Kristaus Karaliaus paminklas
- Mikytų piliakalnis
- Metalinis kryžius
 
Lankomiausios vietos:
 
Medinė Šv. Kankinės Kotrynos bažnyčia ir šventoriaus vartai
 
     Gintališkės dvaro savininkas ir valsčiaus valdytojas P. Gorskis 1789 m. Notėnuose pastatė bažnyčią. Ji buvo Gintališkės parapijos filija. Kunigo M. Šaikūno ir parapijiečių pastangomis nauja medinė Šv. Kankinės Kotrynos vardo bažnyčia pastatyta 1906-1909 m. Bažnyčią puošia originalūs šventoriaus vartai. Šie vartai iki Antrojo pasaulinio karo buvo kitokie – abiejose vartų pusėse esančiose nišose ankščiau stovėjo skulptūros. Per karą jos dingo. Remontuojant apgriautus vartus, visose nišose už stiklo buvo įstatyti religinės tematikos paveikslai.
Šv. Kankinės Kotrynos bažnyčia stovi Notėnų kaime, Notės (Salanto dešiniojo intako) slėnio kairiajame krante. Bažnyčia medinė, kryžminio plano, dviejų bokštų. Šventoriaus tvora – akmens mūro.
     Šalia Šv. Kankinės Kotrynos bažnyčios esantį neaukštą metalinį kryžių caro valdžios metais pastatė parapijos moterys, kad jų vyrai ir sūnūs sveiki grįžtų iš karo.
 
Kristaus Karaliaus paminklas
 
     Kristaus Karaliaus paminklas stovėjo Notėnų Kaimo rytinėje dalyje. Jį 1932 m. pastatė šaulių organizacija. Paminklą sudaro dvi dalys: betoninis postamentas ir ant jo pastatyta betoninė laiminančio Kristaus skulptūra. Ant postamento parašyta: „Ir šviesa, ir tiesa mus žingsnius telydi. 1932 m. L.S.Š. Notėnų šaulių būrys". Paminklas 1962 m. masinio tokių paminklų naikinimo metu buvo sunaikintas. Kristaus skulptūra nuversta ir paskandinta Barzdžių ar Mesėdžių upelyje. Tik vietinių žmonių iniciatyva ji buvo naktį ištraukta iš upelio ir pargabenta į Notėnų bažnyčią. Čia ji ilgą laiką buvo laikyta koplyčioje, vėliau pastatyta bažnyčios šventoriuje, kur stovėjo iki Atgimimo laikotarpio. Tik 1989 m. kilus paminklo atstatymo idėjai ši skulptūra vėl buvo perkelta į ankščiau buvusią vietą.
     Paminklą statyti pradėjo 1989 m. pavasarį ir pabaigė liepos mėnesį. Atstatant postamentą, buvo padėtas akmuo, kurį nulygino ir iškalė žodžius „Ir šviesi, ir tiesa mūs žingsnius". Paminklą atidengė ir pašventino 1989 m. rugpjūčio 27 d. per Šv. Mergelės Marijos Visatos Karalienės atlaidus. Tai autentiškas, istoriškai svarbus paminklas.
 
Mikytų piliakalnis
 
     Mikytų piliakalnis, Pilies kalnas, Pilis stūkso prie Mikytų kaimo, įrengtas Šatos dešiniajame krante, aukštumos kyšulyje, esančiame prie mažo bevardžio upelio. Piliakalnis datuojamas I tūkst. - XIII a. Šatos slėnyje 1938 ir 1971 m. rasti IX-XI a. papuošalų ir ginklų lobiai.
     Padavimas pasakoja, kad vidurdienį kalne po žemėmis skamba varpas. Sakoma kalne buvus bažnyčia.
 
Tradiciniai renginiai ir kolektyvai
 
Obuoliniai atlaidai
 
     Rugpjūčio mėnesį, pirmąjį sekmadienį po Žolinių atlaidų visi notėniškiai ir kraštiečiai renkasi į Notėnus į obuolinius atlaidus. Tai Švenčiausios Mergelės Marijos Visatos Karalienės atlaidai. Šventė prasideda Šv. Mišiomis Šv. Kankinės Kotrynos bažnyčioje. Po mišių visi patraukia į centrinę kaimo aikštelę, kur jau šurmuliuoja muzikantai. Smagu pabūti visiems drauge, pamaloninti širdį kalbantis su seniai sutiktu pažįstamu. Liūdėti neleidžia koncertas. Jo metu pagerbiami gražiausių sodybų šeimininkai. Bendruomenės aktyvas organizuoja smagią loteriją. Net eilė nuvingiuoja, norinčiųjų laimėti grūdų maišą, gyvą vištą ar triušiuką. Vaikai nenustygsta dalyvaudami linksmuose atrakcionuose. Susirinkusiųjų nosis ima kutenti bendruomenės narių verdamos kareiviškos košės kvapas. Saulei krypstant vakarop, jaunimas įsijungia į sportines varžybas. Rungiasi krepšinio komandos. Vakare vyksta linksma gegužinė.
 
Notėnų jaunimo teatras
Vadovė Dalia Rakauskaitė
Tel.: 8 687 802 29
Daugiau šioje kategorijoje: « Mosėdžio seniūnija Skuodo seniūnija »

Prisijungę 593 svečių ir narių nėra