Jūs esate čia:Titulinis>>Seniūnijos>>Lenkimų seniūnija

Lenkimų seniūnija

001
005
002
007
006
008
009
010
011
012
013
014
016
015

S. Daukanto g. 59,.LT- 98301 Lenkimai
Tel. (8 440) 566 15, +370 686 827 46
El. p.: Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.

     Lenkimų seniūnija - įžymi ši seniūnija iš šio krašto kilusiais Lietuvos mokslo didžiavyriais – istoriku Simonu Daukantu ir botaniku Jurgiu Pabrėža. Viena įspūdingiausių seniūnijos vietų – Kalvių kaime esanti S. Daukanto gimtoji klėtelė – memorialinis jo muziejus ir šalimais prisiglaudęs dviejų šimtų ąžuolų ąžuolynas, pasodintas 1993 metais. Atokvėpio valandėlę galima surasti Lenkimų pašonėje esančiame pušyne įrengtoje poilsio aikštelėje. Čia įmanoma ne tik paužkandžiauti pavėsinėje ar atsivėsinti, kojas pamerkus į tvenkinio vandenį, bet ir prisirinkti mėlynių, grybų. Šis kraštas garsus ne tik įspūdingu gamtos paminklu - šimtamete Kapų pušimi, bet ir Margininkų botaniniu – zoologiniu draustiniu. O ir patys Lenkimai akį džiugina pavyzdingomis sodybomis. Įdomu ir tai, kad miestelio gatvės pavadintos pranykusių kaimų pavadinimais, siekiant išsaugoti pastarųjų atminimą dabartinėms kartoms.

Objektai:
- Šv. Onos bažnyčia ir varpinė
- Kotrynos Daukantienės kapas šventoriuje
- Kalvių piliakalnis vadinamas pilale
- S. Daukanto klėtelė Kalviuose
- Vasaros poilsiavietė
- Kapų pušis
- S. Daukanto paminklas
- Jurgio Pabrėžos stogastulpis Večių kaime

Lankomiausios vietos:

Šv. Onos bažnyčia ir varpinė

     Lenkimuose 1816 metais pastatytai bažnyčiai buvo suteiktas Šv.Onos vardas. Bažnyčia yra liaudies architektūros stiliaus su gotikos ir klasicizmo elementais. Susideda iš presbiterijos, navos, choro, zakristijos ir prieangio. Galinis altorius buvo įrengtas Simono Daukanto lėšomis, jis taip pat papuošė bažnyčią nupirkęs Švč. Mergelės Marijos, Angelo apreiškimo ir Šv. Jurgio paveikslus.
     Padavimas: Pagal senolių padavimą bažnyčia pastatyta ant senų kapinaičių. Senovėje esą čia buvusi koplyčia. 2003 metų rudenį, keičiant grindis, rasta žmonių kaulų.
     Nuo 1848 metų bažnyčios bokšte buvo pakabinti varpai. 1941 m. birželio 10 d. miestelyje kilusio didelio gaisro metu varpinė sudegė. Didysis varpas nukrito ir įskilo. 1993 metais prieš Šv. Onos atlaidus ant bažnyčios bokšto buvo pakabintas perlydytas varpas. Didingai skamba naujasis varpas Lenkimų bažnyčios bokšte, kviesdamas tikinčiuosius į pamaldas.

S. Daukanto paminklas

     Greta Šv. Onos bažnyčios, ant kalvelės, stovi paminklas Simonui Daukantui. Šis memorialinis paminklas atidengtas 1993 m. spalio 28 d. S. Daukanto gimimo 200 metų jubiliejaus proga Lenkimų miestelyje. Paminklo autoriai klaipėdiečiai Regimantas Midvikis ir Adomas Skiezgilas. Adomas pats lenkimiškis. Paminklinėje lentoje žodžiai: „dėl ko gi žemaitis arba lietuvis negali būti giriamas, jei kantriai gynė savo namus ir liuosybę nuo neprietelių, mylėjo dorybę, o neapkentė nedorybės?"

S. Daukanto klėtelė Kalviuose

     Kalviai – S. Daukanto gimtinė. 1793 m. šiame kaimelyje gimė žymus istorikas, švietėjas, tautosakos rinkėjas Simonas Daukantas. Iki šių dienų iš buvusios S. Daukanto tėvų sodybos išliko vienintelis pastatas – klėtelė.
     1981 m. klėtelė sutvirtinta naujais sienojais, puikuojasi nauju nendrių stogu. Joje įrengtas memorialinis Simono Daukanto muziejus, kuriame yra 4 ekspoziciniai kambariai. Restauruotos klėtelės pagrindiniame kambaryje nušviestas istoriko ir rašytojo gyvenimas, kūryba, atminimo saugojimas. Kitame - darbo ir buities įrankiai seniau naudoti Lenkimų apylinkėse. Trečiasis klėtelės kambarys paskirtas Jurgio Pabrėžos – Lietuvos gamtininko, lietuviškos botaninės terminijos kūrėjo ir liaudies švietėjo atminimui. Ketvirtajame kambaryje, į kurį galima patekti iš šiaurinio klėtelės galo, įrengtas berno kambarys. Klėtelė, kur atostogaudamas gyveno S. Daukantas, įrengta pagal to meto valstiečių gyvenimą ir buitį.

Kotrynos Daukantienės kapas

     Simono Daukanto motinos kapas yra Lenkimų bažnyčios šventoriuje, nuo miestelio centro įėjus pro vartus – kairėje bažnyčios pusėje, netoli varpinės. Kotrynos Daukantienės antkapio paminklą pastatė sūnus Simonas.

Tradiciniai renginiai ir kolektyvai

Oninių vasaros šventė

     Tradiciškai per Šv. Onos atlaidus į Lenkimus susirenka daug žmonių. Suvažiuoja giminės, artimieji ir draugai. Po šventų mišių vyksta saviveiklinių kolektyvų pasirodymai, sportinės rungtys, atrakcionai. Pagerbiami gražiai besitvarkantys namų šeimininkai. Vakare koncertuoja populiarūs Lietuvos pop atlikėjai ir grupės. Šventė užbaigiama gegužine su DJ.

Simono Daukanto premijos įteikimo ceremonija

     Iškilmingiausia renginio akimirka - Simono Daukanto premijos įteikimas, kuris yra skiriamas už krašto kultūros, literatūros, švietimo, mokslo, ekonomikos, žemės ūkio, ryšių populiarinimą, integracijos į ES erdvę, savitumo, tautinio identiteto ir kultūros, tautos, regiono unikalumo bei jo vertybių išlaikymą šalyje bei už jos ribų. Simono Daukanto premija yra įteikiama kas dveji metai, Lenkimų S. Daukanto gimnazijoje.

Kaimo kapela „Armonikieriai"
Vadovė Violeta Prišmontienė
Tel.: 861579884Apgyvendinimas, maitinimas ir pramogos

A. Skiezgilienės kaimo turizmo sodyba
Jezdučių g. 1, Lenkimai, Skuodo r.
Tel.: 8 659 53 486
El.p.: Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.
www.skiezgilusodyba.lt

 

Daugiau šioje kategorijoje: « Ylakių seniūnija Mosėdžio seniūnija »

Prisijungę 624 svečių ir narių nėra