Logo
Spausdinti šį puslapį

Barstyčių seniūnija

barstyčiai

image002
image001
image003
image004
image005
image006
image008
image007
image009
image010
image012
image011
image013
image014
El. p.: Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.

     Barstyčių seniūnija - gali pasipuikuoti prieš visas kitas šalies seniūnijas tuo, kad joje esančio Puokės kaimo pakraštyje ilsisi prigulęs pats didžiausias Lietuvos akmuo. Šiame rajono kampelyje plyti neužmatomi mišrių miškų plotai. Juose vasarai baigiantis bei rudenį pridygsta tokia grybų gausybė, jog jie patys į grybautojų krepšius ropščiasi. O dviračių turizmo mėgėjams šioje seniūnijoje atsiveria šauni galimybė pasivažinėti itin vingiuotais, nuo kalvelės ant kalvelės nusidriekiančiais keliais. Ypač gražūs kraštovaizdžiai dviratininkus pasitinka važiuojant iš Barstyčių į Žemaičių Kalvariją.
 
Objektai:
- Didžiausias Lietuvoje Puokės akmuo
- Šv. Apaštalų Simono ir Judo Tado bažnyčia ir varpinė
- Pūkštės kalnas – aukščiausia Skuodo rajono vieta
- Kalnas vadinamas Raganos kalnu
- Paparčių kalnas vadinamas Auškalniu
- Puokės piliakalnis vadinamas Trupsale
- Paparčių (Samausko) kaštonas
- Keturkamienė eglė
 
Lankomiausios vietos:
 
Didžiausias Lietuvoje Puokės akmuo

     Barstyčius labiausiai išgarsino pokario metais Puokės kaime aptiktas ir 1958 m. melioratorių atkastas didžiausias Lietuvos riedulys, atneštas ledynų iš Suomijos pietvakarių prieš 13-14 tūkstančius metų. Jis susidaręs iš stambiagrūdžio granito, jo ilgis – 13,4 m. aukštis – 3,6 m. plotis – 7,5 m. svoris – apie 680 t. Puokės kūlis- laivo formos, įrašytas į Lietuvos rekordų knygą ir paskelbtas geologiniu gamtos objektu. gamtos paminklu paskelbtas 2000 m. kovo 20 d. LR vyriausybės nutarimu.

Šv. Apaštalų Simono ir Judo Tado bažnyčia

     Tadas Jagminas 1788 m. pastatė bažnyčią, šis fundatorius jai 1789 m. skyrė margą žemės. 1814 m. bažnyčia atnaujinta, 1844 m. – perstatyta ir padidinta. 1906 m. pastatyta dabartinė medinė bažnyčia. 1908 m. įkurta parapija (iki tol buvo Žemaičių Kalvarijos filija). Bažnyčia medinė, stačiakampio plano, su masyviu bokštu ir prieangiu. Šventoriaus tvora akmenų mūro, su stulpiniais vartais. Prie tvoros stovi medinė varpinė.

Pūkštės kalnas
 
     Važiuojant iš Barstyčių link Salantų, 3 km pasukus į kairę, Kruopių kaime, Žemaitijos nacionaliniame parke yra geomorfologinis gamtos paminklas – aukščiausia Skuodo rajono vieta – Pūkštės kalnas, kurio plotas – 9,8 ha. Tai didelis kalvagūbris, kurio viršutinė dalis – apie 250 m ilgio ir apie 90 m pločio. Pagal senų žmonių pasakojimus, T. Kosciuškos sukilimo 1794 m. jame buvusi įrengta lietuvių-lenkų kareivių mokykla. Kalno viršūnėje buvęs aukštas bokštas, iš kurio sukilėliai dieną ir naktį sekę rusų judėjimą. Sukilėliai pralaimėję mūšį, šiame kalne užkasė 9 statinaites aukso. Ši teritorija patenka į Alkakalnio apsaugos zoną.

Paparčių (Samausko) kaštonas
 
     Vienas iš trijų Lietuvoje augančių paprastųjų kaštonų, turinčių botaninio gamtos paveldo objekto statusą. Paparčių km., Žemaitijos nacionalinio parko buferinėje apsaugos zonoje esančio Paparčių kaštono kamieno apimtis 1,3 m aukštyje – 4,50 m, medžio aukštis –19,7 m. Šiam kaštonui, manoma, yra apie 160 m. Medis yra iš dviejų kamienų su nulinkusiomis iki žemės, storomis šakomis. Viename kamiene yra drevė. Pietinėje medžio pusėje, prieš keletą metų nupjautos dvi storos šakos.
 
Tradiciniai renginiai ir kolektyvai
 
Folkloro ansamblių šventė „Pri dėdiojė kūlė"
 
     Ši tradicinė šventė vyksta Puokės kaime prie didžiausiojo Lietuvoje Barstyčių akmens. Į ją susirenka Žemaitijos krašto folkloro kolektyvai. Šventė prasideda vakare ir tęsiasi iki nakties sutemų. Jos metu deginamas laužas, skamba senovinės dainos, sukasi žaidimų rateliai, galima paskanauti žemaitiškų valgių.
 
Šv. Antano atlaidai
 
     Kasmet Barstyčiuose, prie Šv. Apaštalų Simono ir Judo Tado bažnyčios vyksta Šv. Antano atlaidai. Tą dieną Barstyčiuose vykstą šv. Mišios, tvarkingiausių sodybų šeimininkų pagerbimas, sportiniai žaidimai, įvairios atrakcijos vaikams, koncertas – gegužinė.
 
Žolinė "Žīd žaliou vasaras žolīnā"
 
     Puokščių paroda "Žolynų spalvos". Vietoje verdama penkių grūdų košė ir vaišinami šventės dalyviai ir visi susirinkusieji. Demonstruojami ir ragaujami tradiciniai žolinių patiekalai. Eksponuojami ir parduodami liaudies meno dirbiniai. Žolininkė supažindina su žolelių gydomosiomis savybėmis, ten pat galima ir įsigyti norimų žolelių. Žaidžiami žaidimai, šokami šokiai, dainuojamos dainos.
 
Barstyčių ritminių šokių kolektyvas " Ritmas"
Vadovė Gražina Martinkienė
Tel.: 8 614 834 74
 
Barstyčių folklorinis ansamblis „Barstytee"
Vadovė Giedrė Balsienė
Tel.: 8 620 160 51
Barstyčių vokalinis duetas
(Žr. Barstyčių folklorinis ansamblis „Barstytee")
 
Apgyvendinimas, maitinimas ir pramogos
 
Turizmo paslaugų įmonė "Mažosios Laumikės"
Laumių kaimas, Barstyčių seniūnija, Skuodo r.
Tel. 8 613 86 608, 8 680 10 171
Faks.: (8 440) 78 171
El.p.:Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.
www.mazosioslaumikes.lt
 
2019 | Visos teisės saugomos